Betlehemezés
Az adventi és a karácsonyi idő legismertebb néphagyománya a betlehemezés. Jelenlegi ismereteink szerint a 10. században jelenhetett meg először a magyarlakta vidékeken a több szereplős betlehemes játék, amelyet hosszas előkészület előz meg. Községünkben idén is elindult egy hittanosokból álló csoport, hogy ismét felevenítse ezt a régi népszokást.
Nagyböjt 5. vasárnapjára - püspöki levél
Kedves Testvérek!
Lázár evangéliumi története ad alkalmat arra, hogy az idei húsvéti készületünkben hazánk sorsáról elmélkedjünk. Szentatyánk hívta fel a figyelmünket, hogy az évenként visszatérő nagyböjti szentírási olvasmányok a keresztségre készülőkkel együtt mindannyiunkat segítenek, vezetnek, hogy a jelen körülmények között tudjuk vállalni keresztségi elkötelezettségünket. Ez annyit jelent, hogy nem általában szeretnénk keresztények lenni, hanem itt és most: ezek között a társadalmi körülmények között.
Adventről
A november 30-hoz közel eső vasárnapon elkezdődik karácsonyi készületünk: Advent.
Advent hívő szemmel
Amikor kisgyerek voltam, divat volt az adventi naptár. 25 napon keresztül minden nap kinyitottuk egy ablakot rajta és mindegyikben volt valami édesség. A legnagyobb ablak december 24-én volt és még több csoki fért bele.
1956 és az eltelelt 54 év
Ma "ünnepeljük" az 1956-os forradalom és szabadságharc 54. évfordulóját. Vajon miért nem kap a XX. századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseménye elég figyelmet makro- és mikroközösségünkben? Miért elevenedhettek meg az 50. évfordulón a forradalom eseményei? Vajon milyen lesz az idei ünnep? Ezekre a kérdésekre keresem a választ az alábbiakban.
Úrnapi körmenet - Az oltáriszentség ünnepe
Az egyházi évben - a Húsvéti időt lezáró - Pünkösdvasárnap után két héttel tartjuk. Ezen a napon 'Krisztus titokzatos testét' (Corpus Christi Mysticum) az oltáriszentséget ünnepli az egyház. Az ünnep teljes neve: az Úr Testének és Vérének ünnepe.
|