A világ legidősebb Bibliája
Írta: stx - Dátum: June 02 2008 01:47:14
news: oltariszentseg1.jpgHamarosan bárki olvashatja a világ legrégebbi Bibliáját - igaz, csak digitális formában.

A Lipcsei Egyetem Könyvtára digitális felvételt készít a ma ismert legrégebbi Bibliáról, a Codex Sinaiticusról (Sínai Kódex).

"Az online fakszimile a teljes Újszövetséggel és az Ószövetség felével együtt mindenki számára elérhető lesz" - mondta Ulrich Johannes Schneider professzor, a Lipcsei Egyetem Könyvtárának igazgatója. A Vatikáni Kódexhez hasonlóan, ez is a 4. század elején íródott.




Teljes hír
Az ógörög nyelvű kéziratot évszázadokon át Egyiptomban, a Sínai hegységben, a Szent Katalin kolostorban őrizték, azonban az 1800-as évek közepén az odalátogató európai és orosz turisták,news: szt_katalin.jpg illetve különböző nemzetiségű kutatók, több darabra szedték. Sajnos, jónéhány oldal eltűnt a kéziratból.

A közelmúltban indult projekt céla, hogy a négy különböző helyen őrzött darabokat összegyűjtsék és digitalizált formában bárki számára elérhetővé tegyék.

A A 33,5 cm x 37,5 cm-es pergamenhasábokat 1844-ben, a Szent Katalin kolostorban, egy kosárban találta meg Konstantin von Tischendorf lipcsei teológus. Az akkor megkerült 129 lapból 43-at magával vitt Lipcsébe, ahol egy erre a célra készített ládában őrzik.

A teológus - az orosz cár támogatásával - 1859-ben még egyszer visszament a kolostorba és további lapokat talált, amit a szerzetesek a cárnak ajándékoztak. 1933-ban 347 lapott adott el a Szovjetunió a British Museumnak, de hat lap még most is Szentpéterváron van. 1975-ben találtak még 38 lapot, ezeket a Szent Katalin kolostorban őrzik.
Sajnos, az Ószövetség részeit tartalmazó, mintegy 300 lap még mindig hiányzik.

A Lipcsei Egyetem Könyvtára, a British Library, az Orosz Nemzeti Könyvtár és a Szent Katalin kolostor kutatói közösen dolgoznak a kézirat digitalizálásán, amivel - előreláthatólag - 2009-ben végeznek. Az interneten elérhető digitális Sínai Kódexnek terveznek nyomtatott fakszimile kiadását is.

A Sínai Kódex a British Library oldalán
A digitális kódexoldalak és a szöveg többnyelvű fordítása az e-manuscripts.org oldalon